SMOLDER: vernisáž a prezentace umělce

V programu

st
13. 10.

Malý sál, Kino Art

17:15 - 17:45

SMOLDER: vernisáž a prezentace umělce

Výstava probíhá po dobu festivalu v Galerii Art.

Martin Lacko představuje v rámci nastupující umělecké generace svébytný fenomén. Nesmlouvavě přímé odkazy až fascinace žánrem fantasy, estetikou videoher či fashion photography, by byly v prostoru „vysokého“ umění donedávna no-go zónou. Nicméně spolu s Galadriel v Pánu prstenů musíme konstatovat, že svět se mění a s ním i současné umění. Martinova tvorba ukazuje na obrat pozorovatelný jak na globální, tak domácí umělecké scéně. Východiskem čerstvého absolventa malířského ateliéru Vladimíra Skrepla na AVU je digitální ilustrace, kdy již během studií na sebe upozornil autorským rukopisem vycházejícím z kresby myší v legendárním prográmku MS Malování. Forma se u něj prolíná s intenzivním obsahem. Digitální pop kultura se středověkým gobelínem. Grimes s antickým mýtem. Eros i Thanatos jako řeřavé uhlíky doutnají ze spodních vrstev Martinových expresivních obrazů. Není úniku před pohledem vítězné Medůzy.

Tvorba Martina Lacka je mnohotvará. Kromě digitální kresby, klasické malby a ilustrace (včetně komiksové tvorby), se zabývá také digitálním 3D modelováním, animací, nebo programováním her-obrazů. Vystavoval u nás i v zahraničí a patří mezi vyhledávané ilustrátory (mmj. pro Vogue nebo VICE).

Výstava SMOLDER je projekt Galerie Art a je součástí doprovodného programu festivalu BRNO16. Vznikla za finanční podpory statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR a Fakulty výtvarných umění VUT.