Surreálné fantazie namísto budovatelských motivů

V programu

Surreálné fantazie namísto budovatelských motivů

Surreálné fantazie namísto budovatelských motivů — aneb Animované koláže Emila Kubiše inspirované řadou neskutečných událostí

Pásmo experimentálních filmů Emila Kubiše ukazuje jednu z proměn tzv. amatérské kinematografie v undergroundovou scénu, již zůstala vlastní fascinace analogem navzdory módnímu videu.

Uváděné 8mm snímky, natočené v podmínkách amatérské produkce (na kameru Quarz DS8-M, na barevný či černobílý materiál formátu s 8mm a na animačním zařízení vlastní konstrukce) právem náleží do „ponorné řeky kinematografie“.

Rebelující filmař Emil Kubiš (1924-2007) v čase svých filmařských začátků, které spadají do první poloviny padesátých let, působil v Závodním klubu elektrotechnického závodu Julia Fučíka (právě sem se po likvidaci brněnského Klubu kinoamatérů přesunulo organizační jádro kinoklubových aktivit). Tady ve spolupráci s bratrem Ludvíkem natáčel instruktážní a propagační podnikové filmy např. o pravidlech správného použití vysokozdvižného vozíku nebo reportáže ze zájezdů zaměstnanců.

Část přidělené filmové suroviny zužitkoval ve vlastních filmech, kde vystupovali rodinní příslušníci a jejich přátelé. Rodinné filmy natáčel Kubiš na Admiru 8D. Namísto strohé a nahodilé dokumentace Kubiš uplatnil fantazii, kde poetiku hraného filmu často ozvláštňoval triky vytvářenými přímo v kameře (dvojexpozice, prolínačky, animace, stop trik, atd.). Z let 1953 — 1963 se dochovala pozoruhodná kolekce rodinných filmů pohrávající si s různorodými žánry (groteska, scifi, pohádka, apod.).

Ke zřetelnému tvůrčímu zlomu však dochází se sametovou revolucí. V roce 1990 Kubiš poprvé veřejně prezentoval autorské animované koláže (natáčené na kameru Quarz DS8-M) se společenským (či společensko-kritickým) přesahem směrem k ekologii, jimiž se začlenil do českého filmového undergroundu a experimentální kinematografie. Kubišovy snímky z 90. let jsou stále fascinující a diváckou výzvou díky nečekaně současnému, dobře zvolenému soundtracku, účelně strohé animaci, výraznému a osobitému výtvarnému projevu a rytmu.

Neúplná filmografie:
hrané
1953 Nepodařená hostina
1954 Lapač motýlů
1961 Planetora
1962 Tajemství staré mince
1963 Stopa nekončí na Zemi
1974 Lov salamandrů
1976 Obří střevlík
1991 Tajemství hradu Marvel

animované
1990 Cesta na západ
1990 Modlitba
1990 Vichr
1991 One More Night
1991 Ruce
1993 Zeď
1994 Brouk
1995 Kámen
1996 Autogeddon
1997 Hračka
1997 Pokušení

Filmy

Tajemstvihradumarvel

Tajemství hradu Marvel / Tajemství hradu Marvel

Emil Kubiš   11'   Československo

Cestanazapad

Cesta na západ / Cesta na západ

Emil Kubiš   3'   Československo

Motlitba

Modlitba pro Martu / Modlitba pro Martu

Emil Kubiš   4'   Československo

Vichr

Vichr / Vichr

Emil Kubiš   13'   Československo

Onemorenight

One more night / One more night

Emil Kubiš   4'   Československo

Autoggedon

Autogeddon / Autogeddon

Emil Kubiš   7'   Česká republika

Backhome

Black + Home / Black + Home

Emil Kubiš   11'   Česká republika

Planetora

Planetora / Planetora

Emil Kubiš   6'   Československo