V mozku stiženém horečkou aneb pásmo tří krátkometrážních adaptací literárních látek Jana Weisse

V programu


20. 10.

Malý sál, Kino Art

17:30 - 18:45

V mozku stiženém horečkou aneb pásmo tří krátkometrážních adaptací literárních látek Jana Weisse

Loni uplynulo několikero výročí spisovatele Jana Weisse (1892-1972), jemuž bývá přiznávána pozice jednoho ze zakladatelů české sci-fi (román Dům o 1000 patrech, 1. vyd 1929).
Ačkoliv podle jeho próz příležitostně vznikly celovečerní filmy (Sladký čas Kalimagdory) či televizní pořady (Bianka Braselli, Dotyk zla, Nosič nábytku, či trezorový Slávny pes), zvláštní pozornost si zasluhují krátkometrážní filmy, které vznikly mimo zavedené institucionální struktury českého filmu.
Jarmila Müllerová, zaštítěná zázemím kinokroužku ZK I. brněnské, sáhla jako první po Weissově předloze v roce 1976, kdy vznikl pozoruhodně bezprostřední dívčí film.
O 8 let později sáhl po téže látce Alexej Guha a Petr Ryba (mimochodem budiž řečeno - v téže době tvůrci natáčeli též kultovní undergroundový dokument Hudba 85, díky němuž se pak Alexej Guha, zaštiťoval vznik jednoho nejlepších filmů, které byly natočeny v produkci brněnské ČT, Rok ďábla 2002).
Poslední film, Sen, byl sice v roce 2002 uveden ve filmové distribuci, ale na plátně jej mělo možnost vidět jen nemnozí. Vznikl jako propagační film, jenž měl přesvědčit, že dílo Jana Weisse má výrazný filmařský potenciál a že je na místě investovat do celovečerní filmové adaptace Domu o 1000 patrech, k čemuž ani po 20 letech od premiéry.

Filmy

Sen / Sen

Miloš J. Kohout   20'   Česká republika

Momentální indispozice Kristýny Bojarové při nedělním obědě v kruhu rodiny / Momentální indispozice Kristýny Bojarové při nedělním obědě v kruhu rodiny

skupina ESOP - Alexej Guha a Petr Ryba   30'   Česká republika

9 EEC90 AC 8174 4 DF5 A3 BF A498 F356424 D

Sen / Sen

Jarmila Müllerová   15'   Česká republika