Archív/ 2023/ Porota

2023 Soutěžní filmy Porota Doprovodný program

Hlavní porota

Profile image

Sameh Alaa

Sameh Alaa je egyptský filmař žijící střídavě v Egyptě a Belgii. Jeho první krátký film FIFTEEN měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu v roce 2017, kde získal řadu mezinárodních ocenění. Jeho poslední krátký film I AM AFRAID TO FORGET YOUR FACE se stal prvním egyptským filmem, který získal prestižní Zlatou palmu v soutěži krátkých filmů na festivalu v Cannes v roce 2020. V současné době Sameh připravuje svůj celovečerní debut When I Close My Eyes I See Your Eyes.

Profile image

Julie Marková Žáčková

Julie Marková Žáčková je producentka a talentová agentka. Ve filmovém průmyslu působí více než deset let, je absolventkou katedry produkce na FAMU a anglistiky a amerikanistiky na FFUK, studovala také na filmové škole Tisch (New York University). Deset let působila v produkční společnosti Unit and Sofa. Její první celovečerní film Okupace (rež. Michal Nohejl) získal čtyři ocenění na Cenách české filmové kritiky (včetně ceny za nejlepší film) a byl nominován na třináct Českých lvů. Aktuálně produkuje filmy ve své společnosti NOCHI, pod stejným jménem vede i talentovou agenturu pro kameramany/ky a fotografy/ky. Spoluzaložila českou pobočku platformy Girls in Film. Je členkou Evropské filmové akademie.

Profile image

Magdalena Żelasko

Magdalena Żelasko, původem z Krakova, už asi třicet let žije ve Vídni. Tato odbornice na marketing a reklamu vystudovala slavistiku, žurnalistiku a komunikační vědy na Vídeňské univerzitě, kde studium zakončila doktorátem. Pracovala jako manažerka pro několik mezinárodních společností, jako publicistka pro různá rakouská a polská média a vysokoškolská pedagožka se zaměřením na kulturu a komunikaci. Tahle filmová nadšenkyně je spoluzakladatelkou a jednatelkou sdružení LET'S CEE Filmfestival (s projekty jako filmový festival LET'S CEE 2012-2018, EU Youth Cinema: Green Deal od roku 2021 – a další). Magdalena je také dobročinnou aktivistkou v oblasti lidských práv a integračních projektů a aktivně se podílí – jako organizátorka i účastnice – na panelových diskusích a akcích napříč těmito oblastmi.

Porota Československé 16

uděluje Cenu Poroty Československé 16 (finanční odměna vítězi 380 EUR)

Profile image

Mathieu Janssen

Předseda poroty

Mathieu Janssen, žijící v Nijmegenu (Nizozemsko), je uměleckým koordinátorem festivalu Go Short – International Short Film Festival. Po ukončení magisterského studia sociologie se věnoval žurnalistice jako spisovatel na volné noze a jako dramaturg veřejných debat o sociálních otázkách v místní umělecké instituci. Mathieu v roce 2013 z lásky k filmu spoluzaložil kolektiv Deep End Film a v roce 2018 začal pracovat v Go Short. Jako hybná síla programového oddělení je zodpovědný za soutěžní sekce, je součástí výběrové komise a mimosoutěžních programů. S Go Short spoluinicioval vznik mezinárodní platformy pro spolupráci This Is Short.

Profile image

Veronika Kührová

Členka poroty

Veronika Kührová je filmová producentka, ekonomická expertka Státního fondu kinematografie, projektová konzultantka, lektorka a členka Evropské filmové akademie. Za svůj absolventský film DAVID, který soutěžil na více než 30 mezinárodních festivalech (mj. Karlovy Vary, Varšava, Festival du Nouveau Cinema nebo Sao Paolo), získala Cenu Asociace producentů za nejlepší producentský počin roku. V letech 2014–2016 byla součástí programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI), kde pracovala na Metodice digitalizace Národního filmového fondu v ČR ve skupině vedené na FAMU. Zúčastnila se několika mezinárodních workshopů, mj. Berlinale Talents, EAVE Ties That Bind, Eurodoc nebo MidPoint Feature Launch. Pod jejím producentským vedením vznikly filmy jako Asterión – kandidát na Evropskou filmovou cenu EFA, mnohokrát oceněný a festivaly oblíbený krátký animovaný film Světla či kreativní dokument Kiruna – překrásný nový svět. V současné době má její společnost v různých fázích výroby více než 20 projektů, včetně mezinárodních koprodukcí jako Ošklivá mandarinka (CZ-SVK-TW) nebo minoritních filmů jako Spolu navěky či DJ Ahmed.

Profile image

Monika Lošťáková

Členka poroty

Monika Lošťáková je absolventkou audiovizuálních studií na na FTF VŠMU v Bratislavě. Má dlouhodobé zkušenosti s organizací různých filmových akcí (Týždeň slovenského filmu, Art Film Fest, Fest Anča, Kamera, Slnko v sieti, Cena mladého publika). V současnosti pracuje jako koordinátorka festivalů MFF FEBIOFEST Bratislava (od roku 2016) a 4 živly (od roku 2018) a taktéž vzdělávacího projektu Visegrad Film Forum (od roku 2014). Kromě organizace filmových akcí se věnuje filmové produkci (Super film a nutprodukcia), kde se zaměřuje primárně na vývoj a produkci dokumentárních filmů a minoritních koprodukcí a na tvorbu strategií financování projektů a distribuce.

Studentská porota FAV

uděluje Cenu Studentské poroty FAV ( finanční odměna vítězi 380 EUR)


Marie Jedličková


Alexandra Kubicová


Kristýna Vodáková