Český surrealistický underground

V programu


15. 10.

Malý sál, Kino Art

18:00 - 19:00

Český surrealistický underground

Klub Křenová, známý také pod jménem Esenc, patřil v 70. a 80. letech minulého století k nejprogresivnějším hudebním klubům v Brně. Klub se v tomto období nezaměřoval pouze na hudbu, ale i na film. Na tvůrčí skupinu Esenc bylo v průběhu let napojeno mnoho významných osobností. Patřili k nim např. Vladimíra Smutná, Tereza Babrajová a Martin Vašica. Jádrem skupiny byli Milan Šouba, také známý pod jménem “Had”, Ladislav Flamengo Myslivec, Ivan Smýkal a zakladatel skupiny Jiří Smýkal Donné.

Tvorba Jiřího Smýkala Donného a jeho přátel je nasáklá filmovou poetikou inspirovanou dadaismem, expresionismem a surrealismem. Spojuje také silnou obrazovost s laciností.

Za zmínku také stojí, že o Jířím Smýkalovi Donném byl v 80. letech minulého století natočen oceněný dokument (Údržbář – 1984, režie Martin Vašica, FAMU).

Kromě hraných filmů natočil několik undergroundových dokumentů (např. Ronsontýdeník). V současnosti tvoří filmy pouze sporadicky, většinou vlastní klipy. Mezitím pracuje na monumentální publikaci o historii brněnského bigbítu 60. let.

PROGRAM
Macarát
(1981)
Porcelánová opera
(1982) – snímek získal bronz na festivalu BRNO16 a také bronz ve Veldenu
Fantomea
(1985) – film vyhrál bronz na festivalu BRNO16
Bludný balvan
(1987)

Filmy budou promítány z originálních 16mm filmových pásů.

Úvod a diskuze: Jiří Smýkal Donné