Soutěže

Mezinárodní soutěž

Prestižní mezinárodní soutěž přináší ty nejlepší aktuální krátké filmy. Do soutěže se pravidelně hlásí více než 1 000 snímků z celého světa, ze kterých vybírá tříčlenný dramaturgický tým festivalu 35–45 kraťasů. Ty jsou následně promítány v rámci hlavní soutěže a kromě diváků je zhlédnou také dvě mezinárodní poroty – mezinárodní porota uděluje Hlavní cenu BRNO16 a Čestná uznání, mezinárodní studentská porota uděluje Cenu studentské poroty. Svoji cenu udělují také festivaloví diváci pomocí hlasovacích formulářů. Všechny ceny jsou finančně ohodnoceny.


Hlavní cenu 61. ročníku získal snímek Tomka Popakula Acid Rain, čestná uznání mezinárodní poroty filmy M E Z E R Y, Takové pěkné město a Zkouška


Cenu diváka si odnesl snímek Hlubiny režisérky Ariane Louis-Seize, cenu studentské poroty film Zkouška od Soni K. Hadad.

Diplomy 2020

Československá 16

Přihlášené snímky autorů z České a Slovenské republiky mohou být také vybrány do soutěže Československé 16, jejíž první ročník se konal v roce 2019. Dramaturgický tým vybírá 10–15 krátkých snímků, které následně hodnotí tříčlenná porota složená z odborníka z ČR, Slovenska a předsedy poroty z jiné země. Porota uděluje Cenu poroty Československé 16.


V roce 2019 získal tuto cenu snímek Lucie Kašové Betonová doba, o rok později Divoké bytosti Marty Prokopové a Michala Blaška.

Diplom ČS16 BRNO16